Badanie przesiewowe na raka prostaty u mężczyzn w wieku 75 lat lub starszych ad

Badanie interwencyjne raka prostaty a badanie obserwacyjne (PIVOT), w którym około trzy czwarte uczestników miało zdiagnozowaną chorobę nowotworową za pomocą badania przesiewowego PSA. Wyniki PIVOT spodziewane są w 2010 roku. Podobnie jak w skandynawskim badaniu, mężczyźni w wieku 75 lat i starsi nie byli zarejestrowani. Skutek konkurencyjnych zagrożeń osłabiłby również korzyści związane z badaniem przesiewowym i próbą leczenia u mężczyzn w wieku 75 lat i starszych. Biorąc pod uwagę powolny wzrost większości nowotworów prostaty i wynikające z tego długie czasy między wykrywalnością a chorobą kliniczną, mężczyźni mogą potrzebować życia znacznie dłużej niż 10 lat, aby czerpać korzyści z badań przesiewowych PSA – i oczywiście zapobieganie śmierci z powodu raka prostaty nie obdarzyć nieśmiertelność. Na przykład, na 1000 75-letnich mężczyzn, niepalących, 19 powinno umrzeć z powodu raka prostaty w ciągu następnych 10 lat, podczas gdy 430 powinno umrzeć z innych przyczyn.3 Nawet jeśli kilka zgonów z powodu gruczołu krokowego W tym czasie można zapobiec rakowi, a wpływ na ogólną śmiertelność byłby niewielki. A mniej starszych mężczyzn niż młodsi nadal żyłoby ponad 10 lat, aby czerpać jakiekolwiek opóźnione korzyści z badań przesiewowych; na przykład oczekiwana długość życia dla mężczyzn, którzy przeżyli w wieku 85 lat wynosi około 6 lat.
Podczas gdy korzyści z badań przesiewowych osłabiają się wraz z wiekiem, szkody rosną. Poziomy PSA są silnie uzależnione od wieku, więc przy dowolnym progu PSA starsi mężczyźni będą mieli znacznie większe ryzyko zarówno konieczności wykonania biopsji prostaty, jak i zdiagnozowania raka prostaty. Na przykład, około 6% mężczyzn w wieku 60 lat, 21% w latach 70. i 28% w latach 80-tych powinno mieć poziom PSA powyżej 4,0 ng na litr, 4 wspólny próg dla uwzględnienia biopsji prostaty. Regularne badania przesiewowe PSA podwajają ryzyko, że mężczyźni będą musieli stawić czoła diagnozie raka gruczołu krokowego w ciągu najbliższych 10 lat, ale wiele z tych nowotworów nigdy nie pojawi się klinicznie. Biorąc pod uwagę, że ryzyko raka prostaty jest również związane z wiekiem, efekt ten będzie największy wśród starszych mężczyzn. I wreszcie, ryzyko śmierci pooperacyjnej i powikłań radykalnej prostatektomii jest związane z wiekiem i wzrasta po osiągnięciu wieku 75,5 lat
Biorąc pod uwagę niekorzystny kompromis między możliwymi korzyściami i znanym ryzykiem badań przesiewowych w kierunku raka prostaty po ukończeniu 74 lat, uważam, że zalecenie USPSTF jest prawidłowe. Podobnie jak w przypadku wszystkich wytycznych, w jego zastosowaniu należy stosować ocenę kliniczną. Na przykład, biorąc pod uwagę związek między samoocenionym zdrowiem a oczekiwaną długością życia, klinicysta może rozważyć przeprowadzenie dyskusji na temat badań przesiewowych PSA z (nie tylko badaniem) mężczyzn w późnych latach 70., którzy oceniają swoje własne zdrowie jako doskonałe , ale zaprzestają badań przesiewowych na wiek 75 lat, jeśli samoocena zdrowia jest dobra , w wieku 70 lat, jeśli samoocena zdrowia jest sprawiedliwa , a w wieku 65 lat, jeśli samoocena zdrowia jest niska . Te progi w przybliżeniu odpowiadają pozostała długość życia wynosząca 10 lat, próg, poniżej którego inne wytyczne – na przykład te z American Cancer Society – zalecają przeciwko badaniom przesiewowym. Każdy prog, oczywiście, jest nieuchronnie nieco arbitralny.
Biorąc pod uwagę trwające kontrowersje związane z badaniem przesiewowym w kierunku raka prostaty, dowody z randomizowanych badań na temat korzyści i szkód byłyby rzeczywiście mile widziane Duże, trwające obecnie próby przesiewowe w kierunku PSA w Stanach Zjednoczonych (prostaty, płuca, jelita grubego i jajników lub PLCO, badania przesiewowe na raka), Europy (europejskie badanie z randomizacją w zakresie badań przesiewowych w kierunku raka prostaty lub ERSPC) oraz w Stanach Zjednoczonych Królestwo (Testy prostaty na raka i leczenie lub Protect) ostatecznie pomoże rozwiązać niektóre z tych kontrowersji – pierwsze dwa badania powinny przynieść wyniki w ciągu najbliższych 5 lat. Jednak żadne z wyników tych badań nie będzie bezpośrednio dotyczyło kwestii, czy badania przesiewowe są odpowiednie dla mężczyzn w wieku 75 lat lub starszych, ponieważ mężczyźni w tej grupie wiekowej byli wykluczeni ze wszystkich trzech.
Badania populacyjne badań PSA w Stanach Zjednoczonych wykazały dość wysoki poziom badań przesiewowych u mężczyzn w późnych latach 70. i nawet w latach 80-tych. Nowe zalecenia USPSTF powinny skłonić klinicystów i pacjentów do zastanowienia się dwa razy, a nawet trzy razy, przed zamówieniem testów PSA w przypadkach, w których badania przesiewowe mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym artykułem.
Author Affiliations
Dr Barry jest dyrektorem medycznym John D. D. Stoeckle Center for Primary Care Innovation w Massachusetts General Hospital oraz profesorem medycyny w Harvard Medical School – obie w Bostonie.

[przypisy: stomatolog bielsko biała, nhg, kursy fizjoterapia ]

Powiązane tematy z artykułem: kursy fizjoterapia nhg stomatolog bielsko biała