Badanie przesiewowe na raka prostaty u mężczyzn w wieku 75 lat lub starszych

Test przesiewowy w kierunku raka prostaty z testem antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) pozostaje jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii we współczesnej medycynie. Amerykańska grupa zadaniowa ds. Usług prewencyjnych (USPSTF), niezależna grupa ekspertów wspierana przez Agencję ds. Badań i jakości opieki zdrowotnej na mocy mandatu Kongresu, niedawno zrewidowała swoje zalecenia dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka prostaty. USPSTF stwierdził, że obecne dowody są niewystarczające do oceny bilansu korzyści i szkód związanych z badaniem raka prostaty u mężczyzn młodszych niż 75 lat , ale teraz zaleca przeciw badaniom przesiewowym w kierunku raka prostaty u mężczyzn w wieku 75 lat lub starszych. W swoim oświadczeniu z 2002 r. Grupa zadaniowa nie zalecała przesłuchiwania przeciwko obu grupom wiekowym ani przeciwko nim. Konsekwencją nowego zalecenia dotyczącego praktyki lekarskiej jest to, że klinicyści powinni omówić potencjalne korzyści i znane szkody związane z badaniem przesiewowym u mężczyzn w wieku od 50 do 74 lat, ale niekoniecznie u starszych mężczyzn. Po co zmieniać zalecenie dla mężczyzn w wieku 75 lat i starszych, przynajmniej biorąc pod uwagę ciągły brak dowodów z randomizowanych badań klinicznych, które dotyczą kompromisu pomiędzy korzyściami i szkodliwością badań przesiewowych w kierunku raka prostaty u mężczyzn w każdym wieku. Grupa zadaniowa uważa, że przynajmniej umiarkowana ilość dowodów pozwala obecnie stwierdzić, że znane szkody wynikające z badań przesiewowych przeważają nad możliwymi korzyściami dla tej grupy wiekowej.
To stwierdzenie nie oznacza, że rak prostaty jest nieistotnym problemem u mężczyzn w wieku 75 lat i starszych; w rzeczywistości, jak stwierdza oświadczenie, 71% zgonów z powodu raka prostaty – prawie 20 000 rocznie w Stanach Zjednoczonych – występuje po 75 roku życia. Co więcej, nie oznacza to, że żaden mężczyzna w wieku 75 lat i więcej nie może skorzystać z badań przesiewowych. Przecież są stosunkowo zdrowi mężczyźni w późnych latach siedemdziesiątych, a nawet na początku lat 80., którzy mają raka wysokiej jakości, którzy mogą je zabić; wczesne wykrycie i próba leczenia uzdrawiającego może zapobiec śmierci tych mężczyzn z powodu raka prostaty. Dlaczego więc nadal nie oferować badań przesiewowych po ukończeniu 74 lat.
Po pierwsze, skuteczność próbowanego leczniczego leczenia raka prostaty u mężczyzn w wieku 75 lat i starszych wydaje się być niska lub nieistotna. W jedynej opublikowanej randomizowanej próbie porównującej efekt radykalnej prostatektomii ze strategią czujnego czekania dla mężczyzn z klinicznie zlokalizowanym rakiem prostaty, korzyść z radykalnej prostatektomii była statystycznie znacząca, ale niewielka, z absolutną różnicą 5,4 punktu procentowego w tempie śmierci z powodu raka gruczołu krokowego po 12 latach (która nie rozwinęła się wraz z kontynuacją obserwacji). Ta różnica oznacza, że należy wykonać około 18 radykalnych prostatektomii, aby zapobiec pojedynczemu zgonowi spowodowanemu przez raka gruczołu krokowego w okresie 12 lat.2 Jednak w analizach podgrup zarówno po 10, jak i 12 latach obserwacji, nawet ten poziom skuteczności wydawało się być ograniczone do mężczyzn w wieku 65 lat lub młodszych. Mężczyźni w wieku 75 lat i starsi nie byli zapisani do badania, prawdopodobnie dlatego, że uważano, że rzadziej korzystają z zabiegu chirurgicznego.
Ważne jest, aby pamiętać, że mniej niż 10% osób w tym skandynawskim badaniu miało raka prostaty diagnozowanego przez badanie przesiewowe. Długi średni czas opóźnienia między wykrywalnym wzrostem poziomu PSA – 5 do 10 lat – a rozwojem nowotworu klinicznego, a także możliwość nadekspresji związanej z badaniem przesiewowym PSA, sugeruje, że jeszcze mniejszą korzyść można zaobserwować w USA
[hasła pokrewne: cyprofloksacyna, stomatolog opole, magnesy ferrytowe ]

Powiązane tematy z artykułem: cyprofloksacyna magnesy ferrytowe stomatolog opole