Kontrolowana próba oleju z ryb w nefropatii IgA ad 7

Stwierdzenie zwiększonego stężenia cholesterolu LDL w osoczu i jednocześnie obniżone proporcje cholesterolu HDL: LDL w badaniu Hall i wsp.29 mogą uniemożliwić stosowanie oleju rybnego jako czynnika hipolipidemicznego u pacjentów z zespołem nerczycowym, ale w naszym badaniu stężenie cholesterolu i trójglicerydów w osoczu krwi stężenia nie zmieniły się u pacjentów leczonych olejem rybim. Wyniki leczenia pacjentów z nefropatią IgA są sprzeczne. Spośród 20 japońskich pacjentów czynność nerek nie pogorszyła się u 9, którzy byli leczeni olejem rybim przez jeden rok, ale pogorszyli się u 11, którzy nie byli leczeni9. W badaniu z udziałem 11 pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek leczonych olejem rybim i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, lekami przeciwpłytkowymi i lekami immunosupresyjnymi w Hongkongu, 10 czynności nerek nadal spadało u wszystkich z wyjątkiem 1, ale jest mało prawdopodobne, aby jakikolwiek rodzaj leczenie wywarłoby znaczny wpływ u tych pacjentów ze względu na ciężkość ich choroby nerek. W randomizowanym dwuletnim badaniu z udziałem pacjentów z nefropatią IgA w Australii czynność nerek zmniejszyła się w takim samym tempie u 17 pacjentów przyjmujących olej rybny i 20 nieleczonych pacjentów11. W sześciomiesięcznym badaniu z randomizacją w Szwecji czynność nerek uległa pogorszeniu u 15 pacjentów leczonych olejem rybim i nie zmieniła się u 17 otrzymujących placebo (olej kukurydziany) 12. Różnice w działaniu oleju z ryb u pacjentów z nefropatią IgA mogą być spowodowane różnicami w samej chorobie, w tym różnicami w szybkości progresji1-5; liczba, miejsce zamieszkania lub pochodzenie etniczne pacjentów; oraz skład stosowanego oleju rybnego i czas trwania leczenia. Nasze wyniki, w większej liczbie przedmiotów niż dotychczas badane i uzyskane przy użyciu określonego materiału spełniającego specyfikacje kompozycyjne, dostarczają nowych dowodów na wartość oleju z ryb u pacjentów z nefropatią IgA.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wspierany przez granty z Mayo Foundation, Medical School Grant Program of Merck, Sharp & Dohme Research Laboratories, Ross Laboratories i Seven Seas Health Care.
Jesteśmy wdzięczni dr BJ Holubowi z Departamentu Nauk o Żywności na Uniwersytecie w Guelph w Guelph w Ontario w Kanadzie za pomiar fosfolipidów w osoczu.
Author Affiliations
Z Zakładu Nefrologii, Wydziału Medycyny (JVD, DCS), Sekcji Biostatystyki (EJB, KPO) oraz Katedry Medycyny Laboratoryjnej i Patologii (KEH), Kliniki Mayo i Fundacji Mayo, Rochester, Minn.
Zwróć się z prośbą o przedruk do Dr. Donadio z Wydziału Nefrologii, Mayo Clinic, 200 First St., SW, Rochester, MN 55905. Badacze z grupy Mayo Nefrology Collaborative Group są wymienione w Dodatku.

dodatek
Grupa ds. Nefrologii Mayo składa się z następujących badaczy: Clinical Coordinating Center – J. Donadio, D. Spencer, K. Holley i D. Wilson; Sekcja biostatystyki – E. Bergstralh, K. Offord, C. Schleck; Mayo Clinic, Rochester, Minnesota – T. Larson, B. Morgenstern, D. Milliner i J. Velosa; Intermed Consultants, Edina, Minn. – W. Mairhofer, T. Slack i J. Somerville; Klinika Duluth, Duluth, Minn – R. Hellman, T. Johnson, M. Maddy, G. Mix i R. Russ; Marshfield Clinic, Marshfield, Wis. – R. Dart, D. Duffy i J. Parker; Klinika McFarland, Ames, Iowa – J. Graves; Patch-Levy Partnership, Bangor, Me. – D. Levy; Haywood Professional Center, Frederick, MD – M. Rubin; Pacjenci z chorobami nerek i układu dokrewnego, Mesa, Ariz. – D. Reichert; Lincoln, Nebr. – S. Youngberg i S. Liggett; Gunderson Clinic, LaCrosse, Wis. – P. Dahlberg i J. Singer; Centrum Medyczne Hrabstwa Hennepin, Minneapolis – J. Opsahl; Klinika LaSalle, Neenah, Wis. – D. Hathaway i M. Madden; Kansas City, Mo. – J. Mertz and B. Wood; Columbia Nephrology Associates, Columbia, SC – W. Edwards; Carbondale, Ill. – M. Webel; Burns Clinic, Petoskey, Mich. – G. Shaw; Renal Associates, Grand Rapids, Mich. – M. Boelkins; West Michigan Nephrology, Muskegon, Mich. – G. Downer i T. Bao-Min; Cumberland, Md. – R. Welik; Mayo Clinic, Scottsdale, Ariz. – R. Heilman i D. Wochos; i Mayo Clinic, Jacksonville, Fla. – P. Fitzpatrick i C. Van Den Berg.
[patrz też: nieżyt nosa krzyżówka, gabinet dentystyczny, purchawka chropowata ]

Powiązane tematy z artykułem: nieżyt nosa krzyżówka purchawka chropowata