Oparty na otyłości wariant genu FTO i zwiększone spożycie energii u dzieci ad 5

Wartości P są dla porównań par obu grup genotypów za pomocą jednowymiarowej analizy wariancji, z korektą dla wieku, wagi i statusu socjoekonomicznego. Jak oceniono za pomocą kalorymetrii pośredniej, wydatki na energię spoczynkową były o 349 kJ większe u dzieci, które nosiły allel A niż w grupie bez nośności (p = 0,03) (rysunek 1A). Różnica ta była podobna do tej przewidzianej dla spoczynkowego wydatkowania energii za pomocą równań Schofielda (P = 0,01) (rysunek 1A), 20, które uwzględniają wagę ciała, wiek i płeć, i są szeroko stosowane do przewidywania wydatków na energię spoczynkową u dzieci .20,21 Zgodnie z tą obserwacją włączenie masy ciała (masy ciała) lub beztłuszczowej masy ciała jako współzmiennej w modelu regresji zniosło związek między genotypem a wydatkiem energii spoczynkowej (P> 0,20 w obu przypadkach). Całkowity wydatek energetyczny mierzony na podstawie rozcieńczenia izotopowego był również znacząco wyższy u nosicieli allelu A niż u nosicieli, z różnicą 1160 kJ (P = 0,009) (rysunek 1B). Odjęcie spoczynkowych wydatków na energię od całkowitych wydatków na energię pozwala oszacować wydatki związane z aktywnością fizyczną. Wydatki energetyczne z powodu aktywności fizycznej były również wyższe dla nosicieli, z różnicą 1103 kJ (P = 0,02). Ta miara wydatku energetycznego związanego z aktywnością nie była skorelowana z wagą lub BMI dzieci, gdy w modelu regresji uwzględniono masę ciała jako zmienną towarzyszącą.
Zachowanie żywieniowe i genotyp
Ryc. 2. Ryc. 2. Pobór energii i waga spożytej żywności w posiłku testowym u nosicieli i nosicieli allelu A. Panel A pokazuje średnie (. SE) pobór energii, panel B oznacza pobór energii na kilogram masy ciała, panel C oznacza całkowitą masę połkniętej żywności, a panel D oznacza gęstość energii po spożyciu pokarmu podczas posiłku testowego po każdym z trzech obciążenie uciągu (kontrola, niska energia i wysoka energia) u 76 dzieci, zgodnie z grupą genotypów. Jedna grupa składała się z dzieci niosących jedną lub dwie kopie allelu A (A / X) wariantu genu FTO rs9939609, a druga składała się z dzieci, które nie nosiły allelu A (TT). Wartości P są dla porównań par obu grup genotypów za pomocą jednowymiarowej analizy wariancji, z korektą dla wieku.
Tabela 4. Tabela 4. Asocjacja wariantu rs9939609 wariantu genu FTO z makroskładnikiem w próbce. Zwiększone przyjmowanie pokarmów podczas posiłków testowych (mierzone w kilodżulach) wiązało się z allelem A. Stwierdzono, że obecność wariantu rs9939609 wpływa na pobór energii (P = 0,006 na podstawie analizy wariancji dla porównania poboru energii po nie-energetycznych, niskoenergetycznych i wysokoenergetycznych ładunkach przedmiesiączkowych). Po dostosowaniu do wieku dzieci, które nosiły allel A miały znacznie większe spożycie energii podczas posiłków testowych, które towarzyszyły kontroli i obciążeniom o niskiej energii niż te, które nie miały nośności (odpowiednio P = 0,02 i P = 0,002) (Figura 2A), z podobny trend w odniesieniu do wysokoenergetycznego ładunku przedmiesiączkowego. Obserwacji tych nie można wyjaśnić obecnością fałszywych wartości odstających, ponieważ nieparametryczna analiza całkowitego poboru energii dała podobne, jeśli nie mocniejsze, wyniki (P = 0,006 dla kontrolnego obciążenia przedmiesiączkowego, P = 0,001 dla obciążenia niskoenergetycznego, a P = 0,03 dla obciążenia o wysokiej energii według testu U Manna-Whitneya)
[hasła pokrewne: gabinet dentystyczny, implanty zębów Kraków, blog chorych na sm ]

Powiązane tematy z artykułem: blog chorych na sm gabinet dentystyczny implanty zębów Kraków