Oparty na otyłości wariant genu FTO i zwiększone spożycie energii u dzieci czesc 4

Analiza nieparametryczna została przeprowadzona za pomocą testu U Manna-Whitneya z oprogramowaniem GraphPad Prism dla systemu Macintosh, wersja 4b (oprogramowanie GraphPad). Wszystkie podane wartości P są dwustronne, a wartość P mniejszą niż 0,05 uważano za wskazującą na istotność statystyczną. Wyniki
Częstotliwości alleli
Tabela 1. Tabela 1. Częstotliwości genotypu FTO i częstość występowania allelu A w całkowitej próbce badania i podpróbce. Częstości alleli FTO rs9939609 zarówno dla całej grupy, jak i dla podpróbki przedstawiono w tabeli 1. Częstotliwość allelu A wynosiła 0,385 dla całej populacji i 0,381 dla próbki podpróbkowej; było to w równowadze Hardy ego-Weinberga w obu grupach (P> 0,20).
BMI i genotyp
Tabela 2. Tabela 2. Asocjacja wariantu rs9939609 wariantu genu FTO z wysokością, masą i wskaźnikiem masy ciała w całkowitej grupie badawczej. Tabela 3. Tabela 3. Asocjacja wariantu rs9939609 Warianty genu FTO z pomiarami antropometrycznymi w próbce. Związek FTO rs9939609 z wysokością, masą i BMI zbadano za pomocą jednozmiennego ogólnego modelowania liniowego. W całej grupie badanej (tabela 2) allel A rs9939609 był związany ze znacznie zwiększoną masą ciała (P = 0,003) i BMI (p = 0,003). Zaobserwowano trend zależności między dawką i allelem pod względem masy i BMI. W podpróbie 97 dzieci podobne wzrosty masy ciała (P = 0,049) i BMI (P = 0,03) były związane z allelem A (Tabela 3).
Otyłość i genotyp
Dzieci z allelem A miały nieco wyższe wymiary obwodu talii i bioder niż dzieci, które nie miały allelu A, ale różnice nie były znaczące (Tabela 3). Allel A był również związany ze znacznie podwyższonymi wartościami fałdów antropometrycznych (P = 0,03). Masę tłuszczową i masę beztłuszczową oceniano przy użyciu zarówno fałdowych danych (z wykorzystaniem równań Lohman), jak i danych dla całkowitej wody w organizmie (z badań rozcieńczeń izotopowych). Na podstawie danych dotyczących fałdów skórnych dzieci, które nosiły allel A miały szacunkową masę tłuszczu, która była o 1,78 kg większa niż u osób nie będących nosicielami (P = 0,01), a szacowana masa beztłuszczowa była mniejsza niż 400 g większa niż u zwierząt bez nośnych. (P = 0,46). Na podstawie danych dotyczących rozcieńczenia izotopów masa tłuszczowa była o 1,28 kg większa (P = 0,10), a masa uboga była mniejsza niż 400 g większa (P = 0,58) dla nośników niż dla nienośnych.
Wydatki energetyczne i genotyp
Rysunek 1. Rycina 1. Wydatki energetyczne u przewoźników i nienośnych A-allelu. Panel A pokazuje średni (. SE) wydatek energii spoczynkowej u 75 dzieci, zgodnie z grupą genotypową, z jedną grupą składającą się z dzieci, które nosiły jedną lub dwie kopie allelu A (A / X) wariantu genu FTO rs9939609, i drugi składający się z dzieci, które nie nosiły allelu A (TT). Pokazano również przewidywane wartości dla obu grup genotypów obliczone na podstawie równania Schofielda (przewidywane) i wartości uzyskane po dostosowaniu masy ciała (masy ciała). Wartości P są dla porównań par obu grup genotypów za pomocą jednowymiarowej analizy wariancji. Panel B pokazuje średni całkowity wydatek energetyczny i wydatek energetyczny związany z aktywnością u 71 dzieci, zgodnie z grupą genotypów
[podobne: kursy fizjoterapia, magnesy ferrytowe, dentysta bielsko ]

Powiązane tematy z artykułem: dentysta bielsko kursy fizjoterapia magnesy ferrytowe