Oparty na otyłości wariant genu FTO i zwiększone spożycie energii u dzieci

Różnice w genie związanym z otyłością i masą tłuszczu (FTO) zapewniają najsolidniejsze skojarzenia z powszechną otyłością. Jednak rola wariantów FTO w modulowaniu określonych składników bilansu energetycznego jest nieznana. Metody
Przebadaliśmy 2726 szkockich dzieci w wieku od 4 do 10 lat, które przeszły genotypowanie do wariantu FTO rs9939609 i zostały zmierzone pod kątem wzrostu i masy ciała. Podpór 97 dzieci został zbadany pod kątem możliwego połączenia wariantu FTO z otyłością, wydatkami energetycznymi i spożyciem żywności.
Wyniki
W całej grupie badanej i podpróbce allel A rs9939609 był związany ze zwiększoną masą ciała (odpowiednio: p = 0,003 i p = 0,049) oraz wskaźnikiem masy ciała (p = 0,003 i p = 0,03). W intensywnie fenotypowej podgrupie allel A był również związany ze zwiększoną masą tłuszczu (P = 0,01), ale nie z masą beztłuszczową. Mimo że całkowite i spoczynkowe wydatki na energię wzrosły u dzieci z allelem A (odpowiednio: p = 0,009 i p = 0,03), wydatek energii na odpoczynek był identyczny z przewidywanym dla wieku i wagi dziecka, wskazując, że nie ma wady adaptacja metaboliczna do otyłości u osób z allelem związanym z ryzykiem. Allel A był związany ze zwiększonym poborem energii (P = 0,006) niezależnie od masy ciała. Natomiast masa pokarmu spożywanego przez dzieci z allelem była podobna do masy u dzieci, które nie miały allelu (P = 0,82).
Wnioski
Wariant FTO, który nadaje predyspozycję do otyłości, nie wydaje się być zaangażowany w regulację wydatkowania energii, ale może odgrywać rolę w kontroli spożycia żywności i wyboru żywności, sugerując związek z fenotypem hiperfagicznym lub preferencją dla gęstej energii żywność.
Wprowadzenie
Otyłość u dzieci jest głównym problemem zdrowia publicznego w większości zamożnych krajów, pomimo polityki ukierunkowanej na zmniejszenie jej rozpowszechnienia. Upośledzona tolerancja glukozy i cukrzyca typu 2 są obecnie diagnozowane u dzieci z nadwagą, 1,2 wraz z towarzyszącymi czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i zespołu metabolicznego, stanów wcześniej obserwowanych głównie u dorosłych.3-5
Zmienność genu związanego z otyłością i masą tłuszczu (FTO) powiązano z otyłością w niedawnej serii badań dotyczących związku genomewidu.6-8 Liczba polimorfizmów pojedynczego nukleotydu (SNP) w warunkach ścisłej asocjacji sprzężeń z rs9939609 i rezydujących w pierwszy intron genu FTO związany jest z otyłością w dużych populacjach dorosłych i dzieci. Wykazano również, że warianty te są związane z cukrzycą typu 2 w sposób zależny od otyłości.6-8 Ekspresja FTO w jądrze łukowatym u myszy jest regulowana przez głodzenie i karmienie, 9-11 sugeruje potencjalną rolę tego genu w centralna kontrola homeostazy energii. Ostatnio wykazano, że białko kodowane przez FTO ma aktywność demetylazy kwasu nukleinowego zależną od 2-oksoglutaranu; jednak nie wiadomo, czy substratem kwasu nukleinowego białka jest DNA czy RNA, ani czy zidentyfikowano geny lub produkty genów, które mogą być regulowane przez ten enzym.
W niniejszym badaniu zbadaliśmy związek między rs9939609 a masą ciała i wskaźnikiem masy ciała (BMI) w grupie młodych szkockich dzieci w wieku szkolnym
[hasła pokrewne: magnesy ferrytowe, dentysta legnica, protetyka na implantach ]

Powiązane tematy z artykułem: dentysta legnica magnesy ferrytowe protetyka na implantach