Pełen nadziei początek szczepień przeciw malarii

Skuteczna szczepionka przeciwko malarii ludzkiej była poszukiwana przez ponad 70 lat, z niewielkim sukcesem1. Skuteczna szczepionka przeciwko malarii zastosowana w połączeniu z innymi interwencjami kontrolnymi pomogłaby zmniejszyć, a ostatecznie wyeliminować znaczne globalne obciążenie chorobami wywołane przez malarię. Zidentyfikowano wiele różnych antygenów jako potencjalne cele dla rozwoju szczepionki przeciwko malarii. Jedna z nich, powtarzająca się sekwencja czterech aminokwasów w antygeniu circumsporozoite na powierzchni sporozoitu Plasmodium falciparum, prawdopodobnie najważniejsza z ludzkich malarii, jest podstawą dla szczepionki RTS, S.2. Szczepionkę tę poddano obszerne badania z udziałem ludzkich ochotników, których wyniki wskazują na potencjalną skuteczność ochronną około 40%, gdy szczepionka została zastosowana w połączeniu ze skuteczną terapią adiuwantową .34 Następnie wiele badań terenowych wskazało, że w obszarach endemicznych Szczepionka może mieć wskaźnik skuteczności około 30% w stosunku do choroby klinicznej i około 40% w nowych przypadkach infekcji. Jest to pierwsza szczepionka przeciwko malarii, która wykazuje znaczącą ochronę w badaniach klinicznych prowadzonych w laboratorium i w terenie. Ocena bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek przeciwko malarii u niemowląt i dzieci ma ogromne znaczenie, ponieważ większość zgonów i chorób spowodowanych malarią występuje w tych grupach wiekowych na obszarach o umiarkowanym lub wysokim nasileniu. W tym wydaniu czasopisma Abdulla i wsp. 7 opisują ich badanie bezpieczeństwa i immunogenności, w którym szczepionkę RTS, S stosowano w połączeniu z adiuwantem AS02D (numer ClinicalTrials.gov, NCT00289185). Szczepionka RTS, S / AS02D miała rozsądny profil bezpieczeństwa w porównaniu ze szczepionką kontrolną przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a miana przeciwciał przeciw oksydium i sporozoitu było wykrywalne u ponad 98% niemowląt otrzymujących szczepionkę RTS, S / AS02D. W tej próbie RTS, S podano wraz z innymi szczepionkami dla dzieci (szczepionka zawierająca toksoid błoniczy i tężca, szczepionkę przeciwko pełnemu komórkom krztuśca i skoniugowaną szczepionkę Haemophilus influenzae typu b), zgodnie z harmonogramem rozszerzonego programu szczepień (EPI) . Nie było interferencji z odpowiedziami immunologicznymi na szczepionki EPI. Wynik ten sugeruje, że będzie możliwe dostarczenie RTS, S wraz z innymi rutynowymi szczepionkami dla dzieci, dzięki czemu ich dostarczanie w obszarach endemicznych będzie znacznie łatwiejsze i mniej kosztowne. W okresie 6 miesięcy po immunizacji częstość występowania malarii i choroby klinicznej w grupie RTS, S zmniejszyła się odpowiednio o 65% i 59%. Występowała korelacja między zmniejszonym ryzykiem zakażenia a zwiększonymi mianami przeciwciał o nazwie circumsporozoite. Nie było jednak związku między zmniejszeniem częstości występowania klinicznie czynnej malarii a zwiększonym mianem miana circumsporozoitu-przeciwciała.
Również w tym numerze Bejon i wsp.8 opisują badanie fazy i bezpieczeństwa fazy 2b szczepionki RTS, S w połączeniu z adiuwantem AS01E, u dzieci w wieku od 5 do 17 miesięcy (NCT00380393). Szczepionka RTS, S / AS01E była powiązana z mniejszymi poważnymi zdarzeniami niepożądanymi niż szczepionka kontrolna przeciwko wściekliźnie. Ogólnie rzecz biorąc, wystąpiła niedostosowana skuteczność 60% w odniesieniu do wszystkich epizodów malarii klinicznej wywołanej przez P. falciparum, przy czym miana przeciwkrwiumsporozoitowego przeciwciała wykrywalne u ponad 99% biorców szczepionki RTS, S / AS01E
[patrz też: korona pełnoceramiczna cena, przewlekły nieżyt nosa krzyżówka, stomatolog kraków ruczaj ]

Powiązane tematy z artykułem: korona pełnoceramiczna cena przewlekły nieżyt nosa krzyżówka stomatolog kraków ruczaj