Skuteczność szczepionki RTS, S / AS01E przeciwko malarii u dzieci w wieku od 5 do 17 miesięcy

Malaria Plasmodium falciparum jest palącym problemem zdrowotnym na świecie. Poprzednie badanie szczepionki przeciwko malarii RTS, S (skierowane na białko circumsporozoite), podawane wraz z układem adiuwantowym (AS02A), wykazało 30% wskaźnik ochrony przeciwko klinicznej malarii u dzieci w wieku od do 4 lat. Oceniliśmy skuteczność RTS, S podawanego z bardziej immunogennym układem adiuwantowym (AS01E) u dzieci w wieku od 5 do 17 miesięcy, docelową populację na licencję na szczepionkę. Metody
Przeprowadziliśmy podwójnie ślepą próbę losową szczepionki RTS, S / AS01E w porównaniu ze szczepionką przeciw wściekliźnie u dzieci w Kilifi, Kenii i Korogwe w Tanzanii. Pierwszorzędowym punktem końcowym była gorączka o gęstości parazytemii falciparum ponad 2500 pasożytów na mikrolitr, a średni czas obserwacji wynosił 7,9 miesiąca (zakres od 4,5 do 10,5).
Wyniki
W sumie 894 dzieci losowo przydzielono do otrzymywania szczepionki RTS, S / AS01E lub kontrolnej (wścieklizny). Spośród 809 dzieci, które ukończyły badania zgodnie z protokołem, łączna liczba osób, u których rozwinęła się malaria kliniczna, wynosiła 32 z 402 osób przydzielonych do grupy otrzymującej RTS, S / AS01E i 66 z 407 pacjentów otrzymujących szczepionkę przeciw wściekliźnie; skorygowana stopa skuteczności dla RTS, S / AS01E wynosiła 53% (95% przedział ufności [CI], 28 do 69, P <0,001) na podstawie regresji Coxa. Ogólnie, wśród biorców RTS, S / AS01E było 38 epizodów klinicznej malarii, w porównaniu z 86 epizodami wśród biorców szczepionki przeciwko wściekliźnie, przy skorygowanym wskaźniku skuteczności przeciwko wszystkim epizodom malarii wynoszącym 56% (95% CI, 31 do 72; P <0,001). Wszystkie dzieci z grupy 894 zostały włączone do analizy zamiaru leczenia, która wykazała niedostosowaną skuteczność wynoszącą 49% (95% CI, 26 do 65, P <0,001). Wystąpiło mniej poważnych zdarzeń niepożądanych wśród biorców RTS, S / AS01E, a zmniejszenie to wynikało nie tylko z różnicy w liczbie przyjęć bezpośrednio związanych z malarią.
Wnioski
RTS, S / AS01E jest obiecującym kandydatem na szczepionkę przeciwko malarii. (Numer ClinicalTrials.gov, NCT00380393.)
Wprowadzenie
Na całym świecie śmiertelność i zachorowalność związaną z malarią wywołaną przez Plasmodium falciparum są wysokie.1-3 Poczyniono postępy w zakresie zwalczania malarii poprzez wprowadzenie sieci potraktowanych insektycydem4 i wysoce skutecznych metod leczenia opartych na artemisyninie.5 Istnieją dowody na to, że zapadalność na malarię spada w niektórych obszarach6-10 Postępy te ponownie wzbudziły zainteresowanie perspektywami kontroli malarii, a nawet jej eliminacji w obszarach, w których P. falciparum było wcześniej endemiczne.11 Bezpieczna i przystępna szczepionka zapewniająca ochronę przed malarią byłaby ważnym dodatkiem kontrolować strategie i należy je oceniać w kontekście stosowania siatek potraktowanych insektycydem i dostępności terapii skojarzonej z artemizyną.
Kandydata przedrolikrowa szczepionka przeciwko malarii RTS, S jest ukierunkowana na białko circumsporozoite i została oceniona w połączeniu z dwoma różnymi systemami adiuwantowymi: AS01 i AS02. Kliniczny rozwój RTS, S w badaniach terenowych rozpoczął się od systemu adiuwantowego AS02. Wstępne oszacowanie wskaźników skuteczności przeciw infekcji po leczniczym leczeniu przeciwmalarycznym wynosiło 34% (95% przedział ufności [CI], 8 do 53) u dorosłych12 i 66% (95% CI, 43 do 80) u niemowląt.13 Wskaźnik skuteczności w odniesieniu do bardziej klinicznie istotnego punktu końcowego klinicznej malarii u dzieci w wieku do 4 lat wynosiło 30% (95% CI, 11 do 45) .14
Trwają już prace nad wieloośrodkowym testem fazy 3
[przypisy: implanty zębów Kraków, dentysta Lublin, kursy fizjoterapia ]

Powiązane tematy z artykułem: dentysta Lublin implanty zębów Kraków kursy fizjoterapia