Śmierć wspomagana przez lekarza – od stanu Oregon do stanu Waszyngton

W listopadzie mieszkańcy stanu Waszyngton zagłosowali 58% do 42%, aby umożliwić samobójstwo wspomagane przez lekarzy1. Ustawa o stanie Waszyngton z godnością jest wzorowana na podobnej ustawie, która obowiązuje w Oregonie od października 1997 r. I została utrzymana w mocy. 2006 r. Przez Sąd Najwyższy USA. Ustawa zezwala na nieuleczalnie chorym mieszkańcom stanu, określanym jako dorośli z chorobą, która może doprowadzić do śmierci w ciągu 6 miesięcy, aby zażądać i otrzymać receptę na śmiertelną dawkę leku, którą mogą samodzielnie podać w celu zakończenia swojego życia. Booth Gardner, były gubernator Waszyngtonu, który ma chorobę Parkinsona – który nie jest uważany za śmiertelną chorobę na mocy ustawy – złożył inicjatywę, stał na czele kampanii i był głównym płatnikiem finansowym. Jeśli ustawa z Waszyngtonu zacznie obowiązywać zgodnie z planem 4 marca 2009 r., Będą miały miejsce dwa państwa, w których samobójstwo wspomagane przez lekarza jest legalne; żadne państwa nie dopuszczają eutanazji. Zaangażowanie lekarzy w przyspieszanie śmierci jest również legalne w Belgii, Holandii i Szwajcarii – specyfikę różnią się w zależności od kraju – i jest to praktyka w innych krajach.
Przepisanie śmiertelnych dawek leków śmiertelnie chorym ludziom, którzy chcą przyspieszyć ich własną śmierć, jest z natury kontrowersyjne. Stowarzyszenie Medyczne stanu Waszyngton przeciwstawiło się tej inicjatywie, a lekarze mają rozbieżne poglądy na ten temat. W 1991 r. Wyborcy w Waszyngtonie odrzucili szerszą inicjatywę, która pozwoliłaby lekarzom na podawanie śmiercionośnych narkotyków. Kontrowersje prowadzą do sporów dotyczących terminologii; oznaczenia takie jak śmierć z godnością i samobójstwo wspomagane przez lekarza mogą być uważane za naładowane emocjonalnie i osądzające. Rzeczywiście, zgony w ramach aktu Oregon nie są klasyfikowane jako samobójstwa. Chociaż niektórzy wolą terminy takie jak pomoc lekarza w umieraniu i śmierć wspomagana przez lekarza , samobójstwo wspomagane przez lekarza pozostaje często używanym deskryptorem.
Liczba pacjentów przyjmujących recepty na narkotyki do stosowania w ramach Assisted Death i Number of Assisted Deaths w ramach ustawy Oregon Death with Godness, 1998 do 2007. Dane pochodzą z Departamentu Usług Ludzkich stanu Oregon (www.oregon.gov/DHS/ph/pas /index.shtml).
Wśród kontrowersji i debaty spieszenie śmierci przez lekarzy pod wpływem Oregonu jest rzadkością. W latach 1998-2007 lekarze napisali łącznie 541 recept na śmiertelne dawki leków (prawie zawsze secobarbital lub pentobarbital), a 341 osób zmarło w wyniku zażywania leków (patrz wykres). Trzynastu pacjentów, którzy otrzymali recepty, było żywe pod koniec 2007 r., A reszta osób, które otrzymywały recepty, zmarła ostatecznie z powodu choroby podstawowej. Grupa pacjentów, którzy zmarli po spożyciu śmiertelnej dawki leków, miała średni wiek 69 lat, prawie wszyscy byli białymi i stosunkowo dobrze wykształconymi, a grupa składała się z nieco więcej mężczyzn niż kobiet, zgodnie z danymi zebranymi przez Departament Oregon usług ludzkich. Około 86% osób zapisało się do programów hospicyjnych, a 81,5% miało śmiertelne nowotwory.
Legalizacja śmierci wspomaganej wiązała się ze znaczną poprawą opieki paliatywnej w Oregonie, w obszarach obejmujących odpowiednie przeszkolenie lekarzy, komunikowanie życzeń pacjenta dotyczących leczenia podtrzymującego życie, leczenie bólu, wskaźniki skierowania do programów hospicyjnych i odsetek zgonów w domu.2 Skuteczna opieka paliatywna i usługi hospicyjne mogą dotyczyć wielu kluczowych powodów, dla których pacjenci żądają pomocy w umieraniu – takich jak utrata autonomii, godności i zdolności do dbania o siebie w środowisku domowym – i prowadzić niektórzy zmieniają zdanie.3
Ze względu na charakter ich praktyk medycznych lub osobistych zastrzeżeń do zaangażowania, większość lekarzy w Oregonie nigdy nie napisali recepty na śmiertelną dawkę leków; w 2007 r. 45 lekarzy napisało 85 wystawionych recept (w zakresie od do 10 recept na lekarza)
[podobne: kre alkalyn, medycyna estetyczna wilanów, blog chorych na sm ]

Powiązane tematy z artykułem: blog chorych na sm kre alkalyn medycyna estetyczna wilanów