Zapobieganie i leczenie sezonowej grypy czesc 4

Dostępnych jest kilka szybkich testów. Czułość tych testów jest różna w zależności od rodzaju testu i właściwości krążących wirusów i zwykle waha się od 60 do 80%; specyficzność tych testów wynosi około 90% .13 Jednak potwierdzenie diagnozy grypy za pomocą szybkiego testu nie jest niezbędnym warunkiem wstępnym leczenia przeciwwirusowego, jeśli wiadomo, że wirusy grypy są powszechne w społeczności. W takich okolicznościach diagnoza kliniczna oparta na objawach gorączki i kaszlu podczas prezentacji jest tak dokładna, jak w przypadku większości testów szybkiego wykrywania dla osób w wieku powyżej 5 lat.28,29 Kto powinien być leczony.
Leczenie antywirusowe jest najbardziej skuteczne, gdy rozpoczyna się w ciągu 48 godzin po wystąpieniu choroby. Zalecenia mówią, że każdy, kto może mieć poważny wynik, powinien być traktowany13,30; stosowanie tego zalecenia jest skomplikowane z powodu trudności w przewidywaniu wyniku na wczesnym etapie choroby. Dane pochodzące z randomizowanych badań z udziałem zdrowych, młodych ochotników, u których można spodziewać się samoograniczenia się choroby, pokazują, że terapia przeciwwirusowa redukuje czas trwania choroby średnio o dzień, a także znacznie zmniejsza wydzielanie wirusa przez nos; nowsze dane sugerują, że redukcja częstości poważnych chorób i śmierci jest możliwa dzięki szybkiemu leczeniu.31 Ponieważ wirusowa neuraminidaza może odgrywać rolę w promowaniu superinfekcji bakteryjnej, leczenie inhibitorami neuraminidazy może również zmniejszyć ryzyko wtórnych infekcji bakteryjnych.32 Równie ważne jest możliwość zmniejszenia ryzyka rozprzestrzenienia wirusa na kontakty.33,34 Chociaż skuteczność leczenia jest większa, im wcześniej rozpoczęte jest leczenie, leczenie jest wskazane dla pacjentów hospitalizowanych wirusem grypy, nawet jeśli czas trwania choroby przekracza 48 godzin 13, ponieważ leczenie może nie tylko przynosić korzyści pacjentom, ale może również zmniejszać ryzyko rozsiewania zakażenia szpitalnego.
Krótkoterminowa profilaktyka jest wskazana w kontaktach domowych osób zakażonych, zwłaszcza jeśli są one narażone na duże ryzyko powikłań. Zgodnie z zaleceniami zawartymi w wytycznych ACIP osoby zaszczepione trójwartościową inaktywowaną szczepionką po wirusach grypy, które zaczęły krążyć we wspólnocie, powinny otrzymywać profilaktykę przeciwwirusową przez 14 dni, czyli czas potrzebny na odpowiedź przeciwciał w surowicy.13 Profilaktyka nie jest konieczna ci, którzy otrzymują żywą atenuowaną szczepionkę przeciw grypie, 19 ponieważ badania eksperymentalne35, 36 i doświadczenie kliniczne19,37,38 pokazują, że ta szczepionka zapewnia prawie natychmiastową ochronę. Pracownicy służby zdrowia, którzy byli narażeni na działanie wirusa, powinni otrzymać profilaktykę, jeśli nie zostali zaszczepieni.
Leczenie antywirusowe
Tabela 2. Tabela 2. Środki przeciwwirusowe do leczenia i profilaktyki przeciw grypie. Zmienność wirusów grypy komplikuje zalecenia dotyczące leczenia. Tabela 2 zawiera listę dostępnych leków antywirusowych. Starsze adamantany, amantadyna i rymantadyna nie są obecnie zalecane w Stanach Zjednoczonych, ponieważ prawie wszystkie wirusy grypy A (H3N2) są na nie oporne13 i nie są skuteczne w zwalczaniu wirusów grypy typu B
[patrz też: immunogenność, przewlekły nieżyt nosa krzyżówka, szpital puck ]

Powiązane tematy z artykułem: immunogenność przewlekły nieżyt nosa krzyżówka szpital puck