Zarządzanie rakiem prostaty ad 5

Miejscowa wznowa może być wykryta późno, jeśli w ogóle, gdy dodatkowa miejscowa terapia jest niebezpieczna i rzadko skuteczna. Nie opublikowano badań z randomizacją porównujących wskaźniki przeżycia po radioterapii i chirurgii, ale badania populacyjne wykazują niższe wskaźniki przeżycia całkowitego i raka po radioterapii dla wszystkich grup ryzyka.15 Biorąc pod uwagę niski poziom PSA u tego pacjenta i raka małych objętości na biopsji, jest wysoce prawdopodobne (prawdopodobieństwo, 88%), że jego rak jest ograniczony do gruczołu krokowego, co czyni go doskonałym kandydatem do operacji oszczędzających nerwy. Śmiertelność operacyjna u zdrowego 63-latka wynosi mniej niż 0,1%. W wieloinstytucjonalnych badaniach podłużnych dotyczących jakości życia po radykalnej prostatektomii, 2 lata po zabiegu, 20% pacjentów zgłosiło nietrzymanie moczu wymagające codziennego stosowania jednego lub więcej wkładów do inkontynencji, ale uciążliwość i podrażnienie dróg moczowych uległy znacznej poprawie, a ogólna niepokój z objawów moczu była mniejsza niż na początku badania. Funkcje seksualne, a zwłaszcza jakość erekcji, uległy znacznemu pogorszeniu w ciągu pierwszych 3 miesięcy, ale uległy poprawie po 2 latach, szczególnie u młodych mężczyzn o niskim poziomie PSA, którzy przeszli operację oszczędzającą nerwy.8 Chociaż te działania niepożądane są kłopotliwe, mogą one być złagodzone poprzez leczenie, które, choć kłopotliwe, jest szeroko dostępne. Jeśli doświadczeni chirurdzy wykonują operację, ryzyko jest znacznie mniejsze. Radykalna prostatektomia zapewnia lepsze długoterminowe specyficzne dla nowotworu i całkowite przeżycie13-15 niż oczekiwanie na leczenie lub radioterapię.
Prawdopodobieństwo, że poziom PSA tego pacjenta stanie się niewykrywalny po radykalnej prostatektomii i pozostanie takie przez ponad 10 lat wynosi 98% (zgodnie z nomogramem na stronie www.mskcc.org/mskcc/html/10088.cfm), 16 minimalizując potrzebę dalszego terapia, która negatywnie wpłynęłaby na jego jakość życia. Po radykalnej prostatektomii, w przeciwieństwie do radioterapii lub leczenia w ciąży, każdy wzrost poziomu PSA sygnalizuje nawracające nowotwory, które można leczyć bezpiecznie i skutecznie przy użyciu radioterapii niskodawkowej.
Radykalna prostatektomia jest delikatną, technicznie trudną procedurą. Optymalne wyniki, możliwe do osiągnięcia przy pomocy otwartych metod retropubicznych, laparoskopowych lub z użyciem robotów, zależą bardziej od doświadczenia chirurga niż od samej techniki. Poradziłbym temu pacjentowi, aby znalazł doświadczonego chirurga z historią doskonałych wyników i aby jego nowotwór został poddany radykalnej prostatektomii.
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym artykułem.
Author Affiliations
Z Departamentu Urologii, Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, Nowy Jork.

[patrz też: implanty zielona góra, dentysta Lublin, hologramy na legitymację studencką ]

Powiązane tematy z artykułem: dentysta Lublin hologramy na legitymację studencką implanty zielona góra