Zarządzanie rakiem prostaty

63-letni mężczyzna, który był pod twoją opieką przez ostatnie 3 lata poddawany jest corocznej kontroli. Uważa, że jest w doskonałym zdrowiu i nie ma problemów medycznych, które mógłby zgłosić. W 2006 roku jego badanie fizykalne i rutynowe testy laboratoryjne były prawidłowe, a poziom antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) wynosił 1,5 ng na mililitr. W 2007 r. Nie było żadnych nowych ustaleń, z wyjątkiem tego, że poziom PSA wzrósł do 3,1 ng na mililitr. Tegoroczna coroczna kontrola ujawnia poziom PSA na poziomie 3,8 ng na mililitr, a badanie doodbytnicze jest normalne.
Zaniepokojony wzrostem poziomu PSA, kierujesz pacjenta do urologa, który wykonuje ultrasonografię i biopsję gruczołu krokowego. Objętość gruczołu krokowego wynosi 22 cm3, a z 12 rdzeni biopsyjnych, 2 (10% z jednej i 20% innej) wykazuje udział w gruczolakoraku z wynikiem Gleasona równym 6.
Pacjent, wdowiec o normalnej funkcji seksualnej, planuje nadal prowadzić działalność reklamową. Nie pali, pije tylko okazjonalnie i biega 2 mile trzy razy w tygodniu. Pytał konkretnie o oczekujące zarządzanie.
Możliwości leczenia
Jakiego rodzaju leczenie byłoby dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Przedstawiono trzy opcje i każdy jest chroniony w krótkim eseju przez eksperta w zakresie leczenia raka prostaty; przeczytaj eseje, a następnie oddaj swój głos.
Opcja leczenia 1: Przyzależne leczenie Leczenie Opcja 2: Radioterapia Opcja leczenia 3: Radykalna prostatektomia Pobierz komentarze czytelników (PDF)
Opcja leczenia Opcja leczenia 2 Opcja leczenia 3
Opcja leczenia
Przyszłe zarządzanie
Fritz H. Schröder, MD
Ta winieta opisuje powszechną sytuację, w której prawdopodobne jest przedyskutowanie zarządzania, radioterapii i radykalnej prostatektomii. Oczekiwane zarządzanie ma zastosowanie tylko do mężczyzn, którzy kwalifikują się do potencjalnie leczniczego zarządzania. Celem obserwacji jest zalecenie leczenia potencjalnie leczniczego mężczyznom, których nowotwór rozwija się, oraz uniknięcie skutków ubocznych i kosztów leczenia, przynajmniej tymczasowo, u mężczyzn, u których rak nie postępuje.1
Ten pacjent wyraźnie kwalifikuje się do radykalnej operacji lub radioterapii. Oczekiwane zarządzanie, zwane również aktywnym nadzorem, zostało podniesione do dyskusji przez samego pacjenta. Kluczową kwestią w tym przypadku jest to, czy rak jest potencjalnie leniwy, w takim przypadku leczenie można odroczyć lub ewentualnie całkowicie uniknąć. Nomogram oparty na dwóch dużych seriach pacjentów poddanych radykalnej prostatektomii pomaga zidentyfikować potencjalnie łagodnego raka prostaty.2 Został zwalidowany i zaktualizowany przez Steyerberg i wsp. 3 w przypadku raka prostaty, który jest wykryty podczas badań przesiewowych. Biorąc pod uwagę fakt, że testy PSA powtarzały się przez okres 3 lat u naszego pacjenta i że poziom PSA wynoszący 3,8 ng na mililitr jest uważany za wskazanie do biopsji, raka prostaty tego pacjenta można uznać za wykryty podczas badań przesiewowych, i tym samym nomogram Steyerberg et al. (dostępne na www.uroweb.org) mogą być używane.
Zastosowanie nomogramu wymaga znajomości poziomu PSA, objętości prostaty, wyniku Gleasona oraz milimetrów tkanki raka prostaty i prawidłowej tkanki w próbkach biopsji rdzenia
[podobne: nieżyt nosa krzyżówka, gabinet dentystyczny, ciechocinek uzdrowisko ]

Powiązane tematy z artykułem: ciechocinek uzdrowisko nieżyt nosa krzyżówka